Niepodległą mamy we krwi

Kampania „Niepodległą mamy we krwi” organizowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy wspólnie ze Stowarzyszeniem Honorowych Dawców Krwi Legion to piękna inicjatywa łącząca w sobie szerzenie idei honorowego krwiodawstwa z bezinteresowną pomocą. Celem kampanii było zachęcenie szczególnie młodego społeczeństwa do oddawania krwi oraz kształtowanie poczucia tożsamości narodowej uczestników poprzez upamiętnianie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz podkreślenie roli wojska i żołnierzy, którzy na co dzień angażują się w krwiodawstwo.
Istotnym elementem akcji była edukacja. Uświadomienie, że krew to lek, którego nie można pozyskać w inny sposób niż od drugiej osoby. Głównie z myślą o młodym pokoleniu, ale nie tylko, kampania była propagowana w dostępnych mediach społecznościowych. Udział w niej polegał na oddaniu krwi i przesłaniu zdjęcia na dedykowany portal Legionu. W 2019 roku powstała również aplikacja na telefony komórkowe.

Rok 2018

Kampania „Niepodległą mamy we krwi” rozpoczęła się 12 października. Jej celem było zebranie jak największej ilości krwi dla potrzebujących, szerzenie idei honorowego krwiodawstwa, a także uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do oddania krwi udało nam się namówić ponad 1660 osób. W sumie zebraliśmy ponad 830 litrów tego życiodajnego płynu. Dzięki kampanii kolejne osoby, nie tylko w mundurach, zdecydowały się zasilić szeregi krwiodawców. Finał kampanii odbył się 10 listopada, podczas pikników patriotycznych „Służymy Niepodległej”, które odbyły się na terenie całego kraju. Patronem honorowym akcji „Niepodległą mamy we krwi” był Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Rok 2019

Sukces ubiegłorocznej akcji „Niepodległą mamy we krwi” sprawił, że WIW kontynuował projekt także w 2019 roku. Druga edycja kampanii rozpoczęła się 2 września i trwała do 18 listopada. W całej Polsce odbyło się ponad 60 wydarzeń związanych z kampanią „Niepodległą mamy we krwi” i zbiórką krwi. W sumie udało się zebrać 1117 litrów bezcennego leku, jakim jest krew. W akcji wzięło udział 1548 krwiodawców. W kampanii licznie uczestniczyli przedstawiciele Wojska Polskiego. Swoją postawą potwierdzili, że służą społeczeństwu i doskonale rozumieją ideę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Ogromne zainteresowanie akcją pokazało, że z roku na rok wzrasta świadomość tego, jak ważne jest dzielenie się tym, co najcenniejsze. Patronami honorowymi drugiej edycji „Niepodległą mamy we krwi” byli Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, oraz Łukasz Szumowski, minister zdrowia.